Koronawirusy w naszym życiu.

Stan zagrożenia epidemicznego związany z koronawirusem SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19, zmienia życie ludzi dosłownie na całym świecie. I choć obecna sytuacja w dziejach ludzkości nie jest w cale niczym nowym, o czym też napiszemy w kolejnym artykule, to rozmiary epidemii i jej globalny zasięg są bezprecedensowe, czemu sprzyja niespotykana dotąd migracja ludzi. Budzą niepewność, niepokój i strach. Mają wpływ na wszystkie dosłownie obszary życia, przede wszystkim na nasze zdrowie i to co robimy każdego dnia oraz to czego robić nie możemy. Oddziałuje na naukę, kulturę, turystykę oraz całą gospodarkę. Niezależnie od wszystkiego najpierw trzeba powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekonomiczne i społeczne skutki pandemii są trudne do przewidzenia, choć powszechnie wiadomo, że nie rysują się w jasnych barwach. Gospodarka staje, przedsiębiorstwa zaprzestają działalności. Nie działają kina, teatry, puby, restauracje, czy nawet zwykłe bary. Zamknięte są żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie. Tak trudny w naszym kraju dostęp do leczenia, został jeszcze bardziej ograniczony. Ucichły areny sportowe i sale treningowe. Przesuwane są terminy największych imprez, pod znakiem zapytania stoi Olimpiada w Tokio. Ale chyba nie jest jeszcze tak źle, jeśli o tym się myśli. Zatrzymano natomiast rozgrywki najbardziej dochodowej i popularnej ligi – NBA, a wśród zarażonych koronawirusem znaleźli się także ulubieni koszykarze.

Coraz mniej samolotów w powietrzu, coraz mniej pociągów, coraz mniej pasażerów. Puste parkingi przed centami handlowymi i przed zakładami pracy. Ograniczeniu ulega wymiana handlowa, wyhamowuje transport osobowy i towarowy. Największe światowe koncerny wstrzymują produkcję i zamykają swoje fabryki. Ludzie nie pracują, nie osiągają dochodów, nie płacą podatków i nie kupują, nie tworzą dochodu narodowego. Zmienia się struktura podaży i popytu. Spada produkcja, spada sprzedaż. Maleją zasoby ludności.

Zmieniają się zależności między dostawcami i odbiorcami, w szczególności na rynku surowców, które znajdują coraz mniej nabywców, co wynika z braku zapotrzebowania na wyroby finalne. Tanieją paliwa, drożeje żywność i produkty prozdrowotne. Na rynki całego świata wkracza głęboka recesja. Niespotykane spadki notują giełdy. Myślenie o inwestowaniu wypiera troska o przetrwanie.

Ubożeją ludzie, ubożeją Państwa, a ograniczone zasoby kurczą się bez perspektywy odwrócenia niepożądanej tendencji. Ile to może potrwać i jak długo wytrzymamy w domach, jeśli także i my, jako cześć współczesnego świata, toczymy dziś totalną wojnę z drobnoustrojem o potędze trudnej do objęcia ludzką wyobraźnią, niczym z obcą pozaziemską cywilizacją. To prawdziwy armagedon, niemalże apokalipsa, tylko podstępna i niewidoczna, przyczajona w okowach biologii.

Dla nas wszystkich to zupełnie nowa i zaskakująca rzeczywistość. Od kilku miesięcy przewartościowaniu ulega życie mieszkańców na całej ziemi. Niektórzy nie dostrzegli w porę zagrożenia, bagatelizowali je, co w efekcie doprowadziło do druzgocących skutków. Inercja wirusa wydaje się nie mieć końca. Musimy się dostosować do nowej sytuacji, włączyć się w działania kompleksowego podejścia, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii. Aby zrozumieć, co się dzieje, skąd się wzięły wirusy, jak są zbudowane, jak wyglądają, jak wnikają w nasz organizm i jak się z nimi obchodzić, konieczne jest sięgnięcie do samego początku, powstania naszej planety i powstania życia na ziemi.

Chcielibyśmy Państwu przybliżyć te ważne informacje o wirusach, ale także o bakteriach, z którymi często mylnie są utożsamiane, wykazując nie tylko różnice między nimi, ale także możliwości i perspektywy leczenia wynikające z miejsca i sposobu ich powstawania. Jako cywilizacja rozwinięta i technologicznie zaawansowana, mamy wiele narzędzi, aby podjąć skuteczną walkę z każdym zagrożeniem. Jedną z nich jest sprawna komunikacja, informatyzacja i cyfryzacja, wykorzystywana nie tylko w życiu codziennym, ale także nauce.

Od nauki i naukowców mamy prawo oczekiwać przełomowych rozwiązań. I w nich jest nadzieja.

Chcemy podzielić się wiedzą z zakresu biologii tłumacząc w sposób nie naukowy, ale przystępny, genezę i działanie tych drobnoustrojów. To one bowiem są podstawą naszego życia i całego ekosystemu, ale i zarazem posiadają na nie fundamentalny wpływ. Na co dzień nikt z nas o tym nie myśli. Praca, odpoczynek, konsumpcja i nieustająca gonitwa. A to ta właśnie świadomość powinna kształtować nasze postępowanie, tworzyć prawidłowe nawyki i szeroko rozumianą kulturę higieny. jako absolutną podstawę naszej egzystencji, poczynając oczywiście od zebów.

Zupełnie inna, acz niezmiernie istotna kwestia, to aspekty społeczne, atencja i solidarność między ludźmi, równy dostęp do leczenia dla wszystkich bez względu na jakiekolwiek odmienności, a także wiek. Jak wiadomo, Seniorzy są najmniej odporni na działanie wirusa, zapewnijmy im więc pomoc i wsparcie w tym trudnym dla nas wszystkim czasie.

A więc już jutro pierwszy artykuł i ciekawa lektura na weekend: „Jak na ziemi powstało życie?”