Uśmiechnij się do siebie?

Estetyka, czystość i higiena to dla większości z nas dominujące wartości wyróżniające nas i naszą kulturę w każdym otoczeniu. Niezależnie od wieku, płci, czy środowiska, w jakim żyjemy. Przykładamy wagę nie tylko do ładnego ubioru, zadbanego samochodu, czy wypielęgnowanych dłoni i uczesanych włosów. Nasz nowoczesny, idący z duchem czasu wizerunek, akcentuje dzisiaj piękny i nieskazitelny uśmiech. To zarazem najbardziej wymowne potwierdzenie harmonii ducha i ciała. To właśnie piękny uśmiech otwiera nam drzwi do sukcesów, do zawierania atrakcyjnych znajomości, znajdowania lepszej pracy.

vivadental-blog

Coraz więcej osób decyduje się na metamorfozę uzębienia. I chyba tylko niewielu z nas wie, jak wiele w tej dziedzinie można dokonać wykorzystując najnowocześniejsze technologie i zdobycze współczesnej medycyny. Nowe zęby, to także najczęściej wstęp do całkowitej przemiany i stworzenia zupełnie nowego wizerunku i całkowitej odmiany swojego życia. Naukowcy stwierdzili, że ludzie uśmiechający się żyją dłużej? Nie tylko dlatego, że są zadowoleni ze swojego wyglądu. Przede wszystkim dzięki poprawie stanu zdrowia. Dosłownie całego organizmu, bo?

zęby, dziąsła i cała jama ustana, to papierek lakmusowy stanu naszego zdrowia. Choroby w tym obszarze to zarówno symptom przewlekłych i ogólnoustrojowych chorób, ale zarazem także ich przyczyna. Niczym elektrony, łączą nas bowiem?

bakterie.

I to one najczęściej są źródłem naszych problemów. Skąd się biorą? Są na Ziemi od zarania dziejów. To one stanowią główną część jej masy (około 5×1030 bakterii). W jednym mililitrze wody jest ich milion, a w 1 gramie gleby 40 milionów. Są niezwykle żywotne. Żywe bakterie odkryto w osadach leżących 30 metrów pod dnem Pacyfiku, które liczą sobie 86 milionów lat, czyli pochodzą z ery dinozaurów. Bakterie szybko się regenerują i naprawdę mogą wiele. Już kilka godzin po umyciu się, odradzają się i na nowo są z nami, przez całe życie. Człowieka zasiedla około 2 tys. gatunków bakterii, a ich łączna masa wynosi około 2 kg.

Na 1 cmskóry mamy ich ponad setkę, w 1 g kału jest ich ponad 1000, a flora jelitowa składa się aż ze 100 bilionów bakterii. A jama ustna? Tutaj znajdzie się aż 48 milionów bakterii, które nieustannie ze sobą reagują. I ponad 700 ich szczepów. A także wirusy, grzyby i pierwotniaki. Nie wszystkie zostały sklasyfikowane, chociaż zidentyfikowano już ponad 10 tysięcy gatunków i szczepów bakterii. W 1 mililitrze śliny jest nawet 100 milionów mikroorganizmów. Skoro tyle jest w nas bakterii i mikroorganizmów, dlaczego wszyscy ludzie nie chorują? Odpowiada za to flora bakteriologiczna, która kształtuje się od naszego urodzenia i tworzy mikrobiom. Stan choroby bierze się z zachwiania tej harmonii. Wtedy na skutek zmniejszonej odporności giną bakterie neutralne dla naszego organizmu, a inne, rozwijające się jako patogenne stają się dla nas niezwykle groźne. Nasz mikrobiom zostaje rozstrojony. Takie procesy zachodzą również w naszej jamie ustnej. Dzieje się tak na przykład przy przyjmowaniu antybiotyków, czy cytostatyków. Eliminują one bakterie chorobotwórcze, ale jednocześnie niszczą te dobre, co może doprowadzić do powstania wielu chorób jamy ustnej i przyzębia, a także próchnicy i halitozy. Jama ustna to jednocześnie początek naszej drogi pokarmowej, ale także oddechowej. To także arteria, po której podróżują?

bakterie.

Najbardziej powszechna choroba w jamie ustnej to próchnica zębów. Powstaje po spożyciu posiłku, poprzez rozkład przez bakterie cukrów i skrobi. One się w ten sposób odżywiają, w wyniku czego powstałe kwasy niszczą szkliwo zębów. To początek jazdy po równi pochyłej. Prosto na sam dół. Pojawiają się ubytki, a nieleczone z czasem doprowadzają do zapalenia miazgi, następnie do powstania jej zgorzeli. Ząb możemy i musimy wtedy usunąć, ale chorobotwórcze, odporne i agresywne, beztlenowe bakterie rozsiewane są w tym czasie po całym organizmie. Osiedlają się w miejscach dla siebie dogodnych do dalszego bytowania, rozmnażania i pustoszenia naszego ustroju, często w naszych najważniejszych dla życia organach. Podobnie dzieje się przy zapaleniach przyzębia. W kieszonkach dziąsłowych, stan zapalny momentalnie się rozprzestrzenia dlatego, że zasiedlają je ?złe? bakterie. Zakażone beztlenowymi bakteriami krwawiące dziąsła, podobnie jak zgorzelinowa miazga zębów, poprzez krew zatruwa cały organizm.

Ale na wszystko jest sposób, a na bakterie w jamie ustnej najlepsza jest prawidłowa higiena. I nie chodzi wyłącznie o mycie, płukanie i szczotkowanie zębów, oczywiście regularne i prawidłowe oraz po każdym posiłku, ale także użycie wielu innych narzędzi, takich jak płukanki, nici dentystyczne, szczoteczki soniczne, czy irygatory. Ważna jest też odpowiednia dieta.

W wielu badaniach naukowych stwierdzono te same szczepy bakterii w chorujących narządach, co w zakażonej jamie ustnej, w której miały swoje źródło. Stwierdzono też, że patogenne bakterie zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na wiele typów nowotworów.

Zapobiegajmy chorobom, zamiast je leczyć.

Stan jamy ustnej ma fundamentalne znaczenie dla naszego organizmu. Regularne, raz na pół roku, wizyty u stomatologa, to najlepsza droga do zachowania zdrowia zębów i całego ustroju.

Standardem stała się kliniczna higienizacja uzębienia.

Pozwala ona na precyzyjne usunięcie kamienia nazębnego i złogów próchnicotwórczych z przestrzeni międzyzębowych, których sami nie jesteśmy w stanie usunąć.

Eliminujemy niewidocznych trucicieli naszych organów i unikamy poważnych schorzeń.

W kolejnym artykule opowiem, gdzie lokują się bakterie z jamy ustnej i jakie powodują choroby. Podejmę też dyskusję na temat powstałej wiele lat temu teorii, która podważa leczenie kanałowe zębów, wedle której martwe zęby stają się inkubatorami bakterii, beztlenowych i niezwykle toksycznych. A wiemy już, że bakterie mają wielki potencjał. Jeśli bowiem przetrwały do naszych czasów pod dnem oceanu i przeżyły dinozaury, to i w zamkniętych płynną gutaperką kanałach zębowych również mogą być? ciągle dla nas niebezpieczne, bo są tylko uwięzione. Czy najnowocześniejsze technologie mogą im stawić czoła?

 ?Zajmujemy się tworzeniem wspaniałych, promiennych i powalających uśmiechów, ale jednocześnie przywracamy zdrowie i pomagamy naszym Pacjentom zachować efekt estetyczny i terapeutyczny jak najdłużej. A to dzięki indywidualnemu programowi opieki i klinicznej higienizacji uzębienia?.

Dr n.med. Violetta Szycik-Klinika Vivadental

Dr n.med. Violetta Szycik
Specjalista chirurgii Stomatologicznej
Lider Umiejętności Implantologicznych
Klinika Vivadental